admin admin .

admin

چه زمانی به گفتار درمانی مراجعه کنیم؟

حتما جهت ارزیابی بیشتر و دریافت مشاوره به گفتار درمانی امید شرق مراجعه کنید. دلایل متفاوتی می تواند منجر به بروز اختلالات گفتاری شود از جمله اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی معدن توجه و تمرکز، اختلالات شناختی و هوشی، آپراکسی گفتار و… با تشخیص صحیح و به موقع می توان تاخیر پیش امده را جبران کرد.

۲ _ اختلالات تلفظی و تولیدی
به اختلال در تولید و تلفظ صداهای گفتاری شامل جایگزینی صدا، خرابگویی صداها و یا به اصلاح نوک زبانی صحبت کردن گفته می شود. اگر کودک ۴ ساله ای دارید که هنوز در تلفظ صدا مشکل دارد و یا وضوح گفتارش پایین است جهت ارزیابی و درمان، به گفتاردرمانی در شرق تهران مراجعه کنید.

۳_ کم شنوایی و کاشت حلزون
این کودکان در همه جنبه های گفتار و زبان از قبیل خزانه واژگان، جمله بندی، تلفظ واژگان، دستور زبان مشکل دارند. اغلب در این کودکان تربیت شنوایی و گفتار درمانی در زمان تجویز سمعک می شود.

۴_ سکته و آسیب مغزی
به دنبال سکته و یا ضربه به سر ممکن است اختلالاتی در درک و بیان ، بلع و تلفظ صدا ایجاد شوند. در صورت بروز این اختلالات در مراحل اولیه آسیب، گفتار درمانی در بیمارستان اغلب شده و تا بهبودی علائم ادامه می یابد.

۵_ کودکان مبتلا به فلج مغزی
فلج مغزی به آسیب های مغزی در سن کمتر از دو سال گفته می شود. در این کودکان مشکلاتی در حس دهانی، عدم مهار رفلکس های دهانی، مشکلات درک و بیان و آبریزش دهان اختلالات بلع دیده می شود. در سنین پایین گفتار درمانی متمرکز بر درمان اختلالات حسی دهانی و آبریزش دهان و بلع متمرکز بوده و سپس مهارت های درک و بیان از سن یک سالگی آغاز می شود. مرکز امید شرق با در اختیار داشتن یک تیم کار درمانی و گفتار درمانی مجرب به درمان این کودکان می پردازد.

۶- لکنت زبان
به اختلالات در روانی گفتار لکنت زبان گفته می شود و سه شکل تکرار،کشش و قفل دیده می شود. ناروانی در گروه کودکان و بزرگسالان وجود دارد. لکنت دوران کودکی معمولا بین دو نیم تا پنج سالگی شروع شده واگر مداخلات درمانی و مشاوره به موقع دریافت نشود ممکن است به لکنت دوران بزرگسالی تبدیل شود. البته معمولا هفتاد درصد کودکان بهبود پیدا می کنند اما درمان به موقع به خصوص در هفته های ابتدایی شروع لکنت بسیار مهم بوده و دوره درمان را کوتاه تر می کند و احتمال بهبودی افزایش می یابد. بنابراین با مشاهده اولین علائم لکنت در کودک خود به مرکز گفتار درمانی امید شرق مراجعه کنید تا با درمان به موقع مانع پیشرفت لکنت در کودک شوید. درمان لکنت در بزرگسالان درمان متفاوتی با کودکان دارد در واقع فرد مبتلا به لکنت یاد می گیرد با روش های که درمانگر به او یاد می دهد لکنت خود را کنترل کند و تجربه خوشایندی از گفتار خود کسب کند.

۷_ اختلالات صوت
به اختلالات مربوط به صدا از جمله گرفتگی صدا، زیر و بمی نامناسب صدا، از بین رفتن صدا، دو صدایی و…. گفته می شود. در کنار درمان های دارویی مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان جهت دریافت مشاوره های صوت درمانی و ماساژ حنجره توصیه می شود.

روند رشد کلمات در کودکان
12 ماهگی 2-6 کلمه
15 ماهگی 10 کلمه
18 ماهگی 50 کلمه
24 ماهگی 200-300 کلمه
30 ماهگی 450 کلمه
36 ماهگی 1000 کلمه
اگر تعداد واژگان کودک شما از این میزان کمتر است نگران نباشید بهتر است با یک آسیب شناس گفتار و زبان در مرکز امید شرق مشورت کنید. ما به شما کمک می کنیم تا اگر مشکلی وجود دارد آن را حل کنید تا کودک شما دچار تاخیر در رشد گفتار نشود. اختلالات زبانی دوران رشد کودک با توجه به عکس العمل هایی که از محیط دریافت می کنند یاد می گیرد که از طریق صداسازی، اشاره و بکار بردن کلمات با دیگران ارتباط برقرار کند. ابتدا کودک پیام دیگران را درک و سپس بیان می کند. بنابراین درک قبل از بیان اتفاق می افتد. کودک سالم که در محیط طبیعی رشد می کند به طور معمول این مسیر را طی می‌کند.کم کم تعداد واژگان افزایش می یابد هرچند ممکن است در تلفظ کلمات مشکل داشته باشد. با افزایش سن، مشکلات تلفظی کاهش می یابند. به طوری که کودک پنج ساله می تواند با الگوی گفتاری بزرگسالان صحبت کند. کودک در این سن، آماده ورود به دبستان و یادگیری زبان نوشتاری است. اگر به هر دلیل در هر سنی متناسب با هم سن و سالهای خود نباشد دچار مشکل اختلالات زبانی دوران رشد است. بنابراین با ارزیابی دقیق کودک خود و تشخیص به موقع می توانید مانع از بروز مشکلات ورود به مدرسه و اختلالات یادگیری شوید. در مرکز امید شرق مهارت های زبانی و شناختی کودک شما به صورت تخصصی ارزیابی شده و در صورت نیاز تا زمان رسیدن کودک شما به سایر کودکان هم سن خود در کنار شما خواهد ماند.

https://omideshargh.ir/


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ساعت: ۰۳:۴۶:۲۱ توسط:admin موضوع: نظرات (0)