admin admin .

admin

پا پرانتزی

در اصطلاح زانوی پرانتزی به نوعی از تغییرشکل های زاویه دار زانو می گویند که در آن دو کندیل داخلی ران از یکدیگر فاصله گرفته و نمایی شبیه به کمان یا پرانتز ایجاد می کنند.

زانوی من پرانتزی است؟ برای این که بتوانید زانوی پرانتزی را تشخیص دهید، باید از فرد بخواهید به صورت طاقباز روی کمر خود دراز بکشد. سپس هر دو پا را در حالت آزاد، کنار هم قرار داده تا بتوانید فاصله دو کندیل داخلی ران ها را اندازه گیری کنید.

تشخیص زانوی پرانتزی برای کسی که اطلاعات درستی از این ناهنجاری ندارد سخت تر است؛ مگر این که این تغییرشکل آن قدر زیاد شده باشد که حتی افراد غیرمتخصص نیز بتوانند زانوی پرانتزی را از زانوی سالم تشخیص دهند.

فاصله دو کندیل داخلی ران در زانوی پرانتزی درجه های مختلفی دارد. در درجه اول این ناهنجاری، فاصله دو کندیل داخلی ران به ۲.۵ سانتی متر می رسد.

در درجه دوم این فاصله ۲/۵ تا ۵ سانتی متر بوده و اگر همین فاصله بیشتر از ۵ تا ۷.۵ سانتی متر باشد، زانوی پرانتزی وارد درجه سوم خود می شود. در درجه چهارم، فاصله دو کندیل داخلی ران از ۷/۵ سانتی متر نیز می گذرد. حتی در صورتی که میزان فاصله دو کندیل داخلی ران کم باشد، تغییرشکل در این ناحیه توسط متخصص پزشکی ـ ورزشی قابل تشخیص است.

پا پرانتزیپا پرانتزی
چرا پا پرانتزی شدم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد زانوی پرانتزی می شود؛ بررسی های علمی نشان داده است استفاده زیاد و بی رویه از پوشک بچه می تواند باعث زانوی پرانتزی در نوزاد شود! یکی دیگر از دلیل هایی که امروز بیشتر از گذشته شاهد آن هستیم، چاقی در کودکان است. این چاقی علاوه بر هزار و یک دردسری که در حال و آینده فرزندانمان ایجاد می کند، زانوی پرانتزی را نیز به ارمغان می آورد!

از آنجا که در کودک نوپا هنوز استخوان و ماهیچه ها بخوبی شکل نگرفته و تحمل وزن او را ندارند، اضافه وزن می تواند براحتی در پاها تغییر شکل ایجاد کرده و او را دچار زانوی پرانتزی کند.

از سویی اگر اضافه وزنی هم در کار نباشد، همین که بچه ها زودتر از سن رشد خود شروع به راه رفتن کنند، این موضوع نیز می تواند باعث زانوی پرانتزی شود. به جز این، مواردی مانند راشیتیسم (نرمی استخوان)، شکستگی استخوان پا، بخصوص در نزدیکی سطوح مفصلی و همچنین چرخش پاها به سمت داخل، از دیگر دلایل ایجاد زانوی پرانتزی هستند.

البته نباید مشکلات عضلانی پاها را فراموش کنیم. ضعف ماهیچه همسترینگ خارجی (دو سر رانی) یا کوتاهی ماهیچه همسترینگ داخلی (نیمه غشایی و نیمه تاندونی)، همچنین پارگی لیگامان جانبی ـ خارجی زانو نیز می توانند زانوی پرانتزی را به دنبال داشته باشند. موارد زیادی در ایجاد این ناهنجاری سهیم هستند؛ بنابراین بهتر است برای شناسایی هر چه سریع تر چنین مشکلاتی به متخصصان پزشکی ـ ورزشی مراجعه کنید تا مانع پیشرفت آن شوید.

عوارض پا پرانتزی
یکی از عوارضی که زانوی پرانتزی برای افراد ایجاد می کند، وارد شدن فشار زیاد به سطح داخلی مفصل زانوست. این مشکل همیشه با ایجاد درد همراه است و شخص را بی طاقت می کند. البته کار به همین جا ختم نمی شود و زانوی پرانتزی در قسمت داخلی زانو نیز با کشش بافت های نرم، درد مضاعفی را به دنبال می آورد. همچنین تغییرات فرسایشی زود هنگامی که با این ناهنجاری پدید می آید، باعث ایجاد آرتروز زودرس می شود. علاوه بر این زانوی پرانتزی باعث تغییرشکل در ساختمان پا شده و در مراحل پیشرفته تر ظاهر ناخوشایندی پیدا می کند. دست آخر نیز، فرد نمی تواند درست راه برود.

ورزش همیشه حرف اول را می زند

برای این که خود و کودکمان از مصائب و سختی های زانوی پرانتزی نجات پیدا کنیم، بهتر است در هر سنی برای کنترل و کاهش وزن اقدام کنیم. البته ناگفته نماند همان طور که زانوی پرانتزی از دلایل مختلفی نشأت گرفته است، اصلاح کردن آن نیز روش های مختلفی دارد.

در صورتی که فردی قبل از داشتن زانوی پرانتزی، پایش دچار مشکل دیگری شده، مثلا پاهایش به سمت داخل چرخیدگی پیدا کرده باشد، ابتدا باید این تغییر شکل را اصلاح کرد و بعد از آن سراغ اصلاح زانوی پرانتزی رفت، اما در حالتی که پارگی لیگامان جانبی ـ خارجی زانو دلیل اصلی ایجاد پای پرانتزی است، باید به تقویت ماهیچه های چهارسر رانی پرداخته تا بتوانید از بروز تغییرشکل زانوها جلوگیری کنید.

برای این کار باید حرکت هایی مانند لگد زدن به توپ، زانو بلند، اسکات (نشستن روی صندلی خیالی) و بشین و پاشو را برای تقویت ماهیچه های خود انتخاب کنید.


در غیر این صورت از این تمرین ها تأثیرهای مطلوبی به دست نمی آورید.

حال اگر زانوی پرانتزی بر اثر کوتاهی ماهیچه های همسترینگ داخلی باشد، می توانید این کارها را انجام دهید. فرد یا کودک را طاقباز می خوابانید و از او می خواهید پاهایش را دراز کند. شما مچ پای او را با دست گرفته و به سمت خارج چرخانده، همچنین به طور همزمان به سمت بالا نیز می آورید. در این حالت ماهیچه های همسترینگ داخلی کشیده شده و با تمرین و تکرار روزانه مشکل برطرف می شود.

ضعف ماهیچه

اما در صورتی که ضعف ماهیچه دوسر رانی مشکل ساز شده باشد، باید این روش را به کار بگیرید: فرد یا کودک را به شکم بخوابانید. از مچ پایش گرفته و ساقش را به خارج بچرخانید. از فرد بخواهید زانویش را کم کم خم کرده و به سمت باسنش نزدیک کند. در مقابل این حرکت شما نیز به طور همزمان با دستتان از این کار جلوگیری می کنید. توجه داشته باشید باید بتدریج و در جلسه های مختلفی، میزان مقاومت را افزایش دهید! در غیر این صورت فرد دچار آسیب و درد زیادی می شود.

نکته ای که باید درباره زانوی پرانتزی حتما مد نظر داشته باشید، ایجاد تغییر شکل استخوانی است. اگر کار به تغییرشکل استخوانی برسد یا مدت زمان زیادی از این موضوع بگذرد، دیگر قابل اصلاح نیست. همان طور که گفته شد؛ شناسایی این نوع ناهنجاری ها و آسیب هایی که به بدن وارد می کند، همیشه اولویت دارند. پس بهتر است از همین امروز به فکر فردا باشید و با مراجعه به متخصص پزشکی ـ ورزشی به بازیابی سلامت خود بپردازید.

بیشتر بدانید از علت پای پرانتزی
برای پای پرانتزی دلایل زیادی وجود دارد که خود شما در آن دخیل نیستید. پای پرانتزی عارضه‌ای است که بروز آن از زمان جنینی نوزاد ممکن است اتفاق بیفتد و تا زمان راه رفتن نوزاد درک نشود. در صورتی که فضای رشد جنین در نه ماه بارداری مادر کافی نباشد، جنین دچار پای پرانتزی می‌شود. در سنین یک تا دو سالگی مشکلات حرکتی همانند پای پرانتزی قابل تشخیص است و عموماً با عنوان ژنوواروم شناخته می‌شود.

دومین دلیل و شاید عمده‌ترین دلیل دیگر بروز پای پرانتزی، بیماری با عنوان بلانت است که در آن یک طرف ساق پا رشد غیر طبیعی پیدا می‌کند. به این ترتیب پا به سمت پرانتزی شدن پیش می‌رود. البته در برخی موارد گزارش شده است که عارضه‌هایی همانند کمبود انواع ویتامین‌ها که باعث بروز نرمی استخوان می‌شوند، آرتروز، عفونت، تومور و دیگر بیماری‌های استخوانی هم می‌توانند دلیلی برای پای پرانتزی شوند.

دیگر دلایل بروز پای پرانتزی به شرح زیر است:

کاهش تراکم استخوان به دلیل بروز بیماری‌های مختلف همانند راشیتیسم

ضربه سخت به استخوان

پارگی رباط در زانوها

شکستگی در دو سر استخوان ران و جوش خوردگی ناهنجار دوباره آن‌ها

چاقی و وزن زیاد

زود راه رفتن کودک

استفاده زیاد از کهنه برای کودک

آرتروز

بیماری پاژه

افتاب / gymito

گردآوری: پرشین وی


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ساعت: ۰۲:۳۰:۰۳ توسط:admin موضوع: نظرات (0)